APIE LEVANDAS

Paskelbė levanderija 2022/01/18 1 Komentarai

APIE LEVANDAS

 

    Levandos yra vienas iš populiariausių daugiamečių žydinčių augalų. Ir tai nenuostabu. Ji graži, lengvai prižiūrima, puikiai dera į įvairaus stiliaus sodus nuo klasikinio iki natūralaus, derina grožį ir gydomąsias savybes. Prancūzai levandą vadina Provanso mėlynuoju auksu.    

    Nuostabus augalas, iš kurio gaunamas vertingiausias levandų aliejus. Prabangus ir stilingas, universalus ir rafinuotas, kupinas žavesio ir puikiai derinamas su kitais daugiamečiais augalais.
  
      Levandos yra stulbinančiai gražus augalas, kuris vienodai patraukliai atrodo tiek patalpų vazonuose, tiek kieme.  Kai sode, namuose, balkone ar bute pražysta levandos – jų žydėjimo laikas tampa tikru malonumu visai šeimai.

    Levandos yra visžalis, vidutiniškai iki 80 cm aukščio krūmas. Nykštukinių veislių aukštis siekia iki 30 cm, o milžinų – iki 2 m. Augalas turi siaurus lapus su šviesiai pilkais, mėlynais, rausvais arba violetiniais žiedais. 

    Šiandien levandos geriausiai žinomos dėl savo unikalaus aromato. Jis plačiai naudojamas aromaterapijoje. Levandų kvapas ramina, atpalaiduoja, padeda kovoti su stresu ir nemiga. Levandų aromatas prisideda prie psichologinio fono normalizavimo, mažina agresiją, gesina neigiamas emocijas.

     Universalus ir plačiai naudojamas levandų eterinis aliejus – puikus pagalbininkas namų vaistinėlėje. Padeda įveikti nemigą, depresiją, nervinę įtampą, irzlumą, galvos skausmus, migreną. Slopina uždegimą, turi antibakterinį ir antiseptinį poveikį: puikiai tinka gydyti įvairioms žaizdoms, įdrėskimams ir nudegimams. Naudingas kvėpavimo takams: mažina gerklės infekcijas, kosulį, peršalimo, sinusito, bronchito, astmos požymius. Veiksmingai gydo odą: vienas geriausių eterinių aliejų gydant aknę (spuogus) ir egzemą, mažina raukšles, naikina žvynelinę, odos uždegimus. Puikiai atbaido vabzdžius, mažina įgėlimo skausmą. Naudojamas kosmetikoje ir parfumerijoje.



Istoriniai faktai


*„Lavandula“ pavadinimas kilęs iš lotynų kalbos „lava“ – plauti. Taip yra todėl, kad romėnai levandas naudojo gaivumui ir kvapui suteikti, pridėdami jas į savo vonias.
* Jau senovės Romoje levandos buvo naudojamos kosmetikos ir higienos reikmėms. Europoje vienuoliai augino levandas vienuolyno soduose. Jie naudojo augalą žaizdoms gydyti ir padėti karščiuojantiems. Vėliau, vaistinėms ir aromatinėms savybėms paplitus, levandos buvo auginamos pardavimui.
* Nuo XVII amžiaus Prancūzijoje levandos buvo naudojamos kvepalų gamyboje.
Viduramžiais levandos buvo naudojamos kovojant su infekcinėmis ligomis. Be to, Provanse valstiečiai naudojo laukinių levandų gėles žaizdoms gydyti.
* Pirmieji levandų vonių mėgėjai buvo ne romėnai, kaip įprasta manyti, o burtininkai: jie buvo įsitikinę, kad po tokios procedūros jiems atsivėrė „trečioji akis“.
* Teigiama, kad išradingoji Kleopatra viliojo vyrus levandų kvapu. Ir nieko keisto: levandos yra galingas natūralus afrodiziakas.
* Senovės Egipte levandos buvo naudojamos balzamavimui. O kasinėjimų metu levandų liekanos buvo rastos sandariose urnose su Tutanchamono smilkalais: levandų kvapas išliko 3 tūkstančius metų!
* XIV amžiuje, Europos kilmingų moterų kolekcijose pasirodė pirmieji kvepalai, kurių sudėtyje buvo naudojamos ir levandos.
* Nuo senų senovės įvairios tautos gerbė levandų magiškas savybes. Šis augalas laikomas dvasinio komforto, ilgaamžiškumo, laimės ir materialinės gerovės simboliu. Šiandien daugelis mano, kad levandų amuletai padeda vienišiems žmonėms rasti savo meilę arba pritraukia į jų gyvenimą gerąsias jėgas. Štai kodėl levandos taip dažnai dedamos į maišelius – mažas aromatines pagalvėles, naudojamas kaip talismanai. Provanse pinta levandų lazdelė yra sėkmės dovana draugei.



Aromatas


     
Daugelį metų vyrauja populiari tendencija puošti levandomis tiek kavinių, grožio salonų, fotostudijų, tiek gyvenamųjų patalpų interjerus. Puokštės su džiovintomis gėlėmis perkamos po kelias dalis ir išdėliojamos po visus namus, kad neįkyrus gėlių aromatas padėtų atsipalaiduoti ir pasisemti jėgų po sunkios darbo dienos. Ne mažiau įspūdingi ir gyvi krūmai, kuriuos  augalų mylėtojai bando užsiauginti patys.

        Šis augalas turi malonų kvapą, kuris savo aromatu traukia bites ir drugelius, atbaido kandis,
muses ir uodus. Be vertingų medaus savybių, levandoms taip pat būdingos tokios savybės kaip nepretenzingumas, atsparumas sausrai ir nepatrauklumas kenkėjams. Šį krūmą nėra sunku auginti saulėtuose vietose. Levandas galima auginti tiek vazonuose namuose, tiek sode, tačiau laikantis tam tikrų priežiūros taisyklių. Vidutinė augalo gyvenimo trukmė natūraliomis sąlygomis yra apie 10 metų.

      Levandos atneša į namus ramybę ir laimę, suteikia džiaugsmą ir gerą nuotaiką. Aromaterapijoje levandos naudojamos kaip antistresinė, atpalaiduojanti, raminanti, stiprinanti ir gaivinanti priemonė. Levandų kvapas didina kraujospūdį, padeda nuo galvos skausmo ir migrenos, naudingas sergant peršalimu ir infekcinėmis kvėpavimo sistemos ligomis.

Skonis

       Aitrus, pikantiškai kartaus skonio. Levandos naudojamos kaip priedas prie salotų, padažų. Taip pat dedama į įvairias sriubas – grybų, daržovių ir žuvies, antruosius daržovių patiekalus, keptą ir troškintą avieną. Levandos žiedai patiekalams suteikia savotišką prie­skonį, tik juos reikia vartoti labai mažais kiekiais. Dedama į pada­žus, žuvų sriubas, apkepus, daržoves, ypač tinka avienos patiekalams. Taip pat jų dedama į desertus, kepinius, netgi užšaldoma ledo kubeliuose. Svarbiausia, nepadauginti.
     Levandų arbata – veiksminga pirmoji pagalba, pajutus galvos skausmą, nuovargį. Gali padėti nuo nemigos, nerimo. Džiovintų levandų žiedų dėl skonio dedama į kepinius, medų, uogienes, cukrų ir net druską.
     Levandos taip pat naudojamos ruošiant alkoholinius ir nealkoholinius gėrimus. Rūkant žuvį, levandų kartu su kadagio uogomis dedama į rūkstančius pjuvenus, kad dūmai, kuriuose rūkoma žuvis, būtų aromatingi.
     Levandos puikiai dera ir su kitais prieskoniais – melisa, mėtomis, čiobreliais ir šalavijais.



Levanda medicinoje ir kosmetologijoje

      
Levandų eterinį aliejų galite saugiai naudoti kūdikiams nuo gimimo ir visai šeimai! Saikingai levandų aliejų reikėtų naudoti neštumo metu.
Levandų eterinis aliejus nerekomenduojamas sergant epilepsija ir diabetu. Prieš naudojant eterinius aliejus, rekomenduojama pasitikrinti, ar įkvepiamas arba tepamas ant odos aliejus nesukelia individualios alerginės reakcijos. Labai svarbu naudoti kokybišką eterinį aliejų. Eterinius aliejus pirkite specializuotose eterinių aliejų parduotuvėse. Jis negali būti pigus.
       Levandų aliejus plačiai naudojamas medicinoje. Jis naudojamas stresui malšinti, atsipalaiduoti, sąnarių skausmui malšinti, kaip masažo aliejus ir kaip nudegimų priemonė, kaip analgetikas nuo migrenos ir galvos skausmo. Levandos padeda atsikratyti nuovargio ir streso, susikaupti, susidoroti su nemiga.  Kartu su ramunėlių žiedais levandos sėkmingai gydo bronchitą ir užkimimą. 

      Kosmetiniais tikslais levandos plačiai naudojamos bet kokio tipo veido odos priežiūrai: uždegimams, spuogams ir spuogams, dermatitui, pūslelinei malšinti. Eterinis aliejus taip pat teigiamai veikia galvos odą – naikina pleiskanas, apsaugo nuo plaukų lūžinėjimo. Levandos turi diuretikų poveikį, normalizuoja kepenų ir tulžies pūslės veiklą. Padeda pagerinti širdies raumens mitybą, normalizuoja kraujospūdį žmonėms, linkusiems į hipertenziją. Jis vartojamas gangrenai ir pūlingoms žaizdoms gydyti.

        Be eterinio aliejaus, medicininiais tikslais naudojamas levandų medus ir arbata. Farmacijoje levandos naudojamos kitų vaistų kvapui pagerinti.

1 Komentarai

Inga:
2022/05/02, 18:57:08
Atsakyti

Ačiū. Labai išsamus straipsnis!

Palikite komentarą